КУПЛЮ ПЕТКУС до капитального ремонта К-527, 547, 531 (Gigant), 541 (Super), 590 (Magnitka), 310. +38(067)720-57-27, +38(050)575-38-20  

Столовий буряк

sveklaБуряк столовий (Beta vulgaris) – одно- та дворічна, перехрестнозапильна трав’яниста рослина родини амарантових (Amaranthaceae), овочева, кормова і цукрова культура. Основний інгредієнт борщу. Всі сучасні види буряків походять від диких буряків, що ростуть на Далекому Сході та в Індії, які використовували в їжу з незапам’ятних часів. Перші згадки про буряк відносяться до Середземномор’я і Вавилону, де його використовували як лікарську і овочеву рослину. Спочатку вживали в їжу тільки його листя, а коріння використовувалися в лікувальних цілях.
За формою коренеплід буває округлий, плаский і циліндричний. Містить білка до 2 %, цукру 14,5 %, солі калію, кальцію, магнію, фосфору. На відміну від моркви в буряку немає каротину, але більше аскорбінової кислоти.
Рослина волого- і світлолюбна, досить холодо- і засухостійка. Культуру вирощують на всіх континентах, в Україні — у всіх землеробських районах, окрім Криму. Буряк більш вимогливий до тепла, ніж морква. Оптимальна температура для росту коренеплодів +16..+22°С. Пристосований до підвищенної засоленості ґрунтів, але вони повинні бути нейтральними і добре заправлені добривами.
Вегетаційний період у залежності від сорту 60-120 днів. Кожна насінина більшості сортів дає початок декільком проросткам, тому культура вимагає своєчасного проріджування.
Корисні властивості буряка, його особлива харчова цінність пов’язана з двома моментами. По-перше, це унікальний набір елементів, який більше не зустрічається, і, по-друге, червоний буряк містить велику кількість речовин, які не руйнуються при температурній кулінарній обробці.

Сорт Бордо
Сорт середньостиглий, урожайний, добре зберігається, стійкий до хвороб. Вегетаційний період – 100-110 днів. Коренеплоди куглої форми, заглиблені в землю до половини і легко вириваються. М’якоть темно червона з бордовим відтінком. Висівають насіння на глибину 3-4 см. Норма висіву – 2,0-2,2 г/м2 з шириною міжрядь 45 см. Сходи з’являються через 6-8 днів після посіву. У фазі двох справжніх листочків формують густоту рослин.

Сорт Багряний
Селекціонований ІОБ УААН.
Вегетаційний період становить 133—136 днів. Універсального призначення. Придатний для механізованого збирання. Урожайність 350—470 ц/га. Стійкий проти хвороб при тривалому зберіганні. Коренеплід видовженоконічний з сильним збігом, гладенький, діаметром 10 см, масою 290—450 г. Шкірка темно-червона. М’якуш яскраво-темно-бордовий. Смакові якості — 4,4-4,9 бала. Культура вибаглива до родючості і вологості ґрунту. Оптимальна температура для росту — 15-23°С. Сходи не переносять заморозків. Норма висіву 10-12 насінин на 1 погонний метр, або 1-2 г на метр квадратний. Глибина загортання 3-4 см, ширина міжрядь 45 см. При догляді за посівами головне — боротьба з шкідниками і бур’янами весь період.

Сорт Вітал
Сорт середньостиглий – 128-145 днів, врожайний. Коренеплід циліндричної форми, темно-червоний з темно-фіолетовим відтінком, діаметром 3,5-6см, з невеликим загостреним кінчиком, легко виривається з грунту. М’якоть темно-червона, соковита, без білих прожилок, дуже смачна. Маса коренеплоду 210-450 г. Смакові якості відмінні, врожайність 3,8-5,7 кг/м2. Для зимового зберігання і переробки, культура холодостійка, мало вимоглива до грунту, добре транспортується. При пізньому висіві (1-10 червня), коренеплоди краще зберігаються взимку.