Кормовий буряк
Буряк кормовий – це дворічна культура. В перший рік утворюється масивний коренеплід, а на другий рік – квітконосні пагони, плоди і насіння. Насіння починає проростати при температурі +5°C, але сходи при цьому з’являються на 20-й день. При температурі +10°C сходи з’являються на 10-12-й день. Сходи кормових буряків переносять заморозки від -3 до -4 °C, а дорослі рослини -6 -7 °C. Викопаний і не вкритий коренеплід підмерзає при температурі -2 °C. Оптимальна температура для росту і розвитку +15..+23 °C.
Кращими попередниками для кормових буряків є озимі культури, під які внесено органічні добрива, бобові та силосні культури з ранніми строками збирання. У овочевій сівозмінні добрими попередниками для кормових буряків будуть помідори, огірки та капуста.
Насіння перед сівбою калібрують на дві фракції 3,5-4,5 і 4,5 -5,5 мм, прогрівають, протруюють, обробляють стимуляторами росту та мікроелементами.
Кормові буряки сіють, коли грунт на глибині 10 см прогрівається до температури 6-8°C. Норма висіву 8-12 клубочків на один метр рядка. Глибина загортання на важких грунтах 2-3 см, на середніх за механічним скадом – 3-4 см. Ширина міжрядь 45 або 60 см.
Оптимальний строк збирання в Лісостепу і Поліссі настає в кінці вересня – на початку жовтня, у Степу – у другій половині жовтня. Найбільш поширеним способом збирання є роздільний. Для цього використовують бурякозбиральні комплекси.
Сорт Центаур
Гібрид відносно стійкий до хвороб. Рекомендований для вирощування в лісостеповій та степовій зонах.
Виведений Малопольською Ходовлею Рослин (Польща).
Гібрид напівцукровий, багаторостковий, анізоплоїдний. Коренеплід видовженої форми, добре виповнений з невеликою і неглибокою кореневою борозенкою в нижній частині. Забарвлення шкірки в наземній частині зелене, а в заглибленій в ґрунт – біле, м’якуш білий. Коренеплід заглиблений в ґрунт наполовину, має невелику кількість бічних корінців. Добре зберігається у кагатах. Потенційна продуктивність гібрида понад 1000 ц/га. Вміст сухої речовини 12-14 %. Урожай сухої речовини 120-140 ц/га.
Сорт Урсус
Гібрид відносно стійкий до хвороб, максимальне ураження за роки випробування становить: церкоспорозом — 22, коренеїдом – 7 %. Рекомендований для вирощування в лісостеповій та степовій зонах. Виведений Малопольською Ходовлею Рослин (Польща).
Гібрид кормового типу, багаторостковий, поліплоїдний. Коренеплід циліндричної форми, жовтого кольору. Заглибленість коренеплодів в ґрунті 40%, що дає можливість збирати коренеплоди вручну. При збиранні ґрунт до коренеплодів майже не прилипає. Потенційна продуктивність гібрида понад 1000 ц/га. Вміст сухої речовини 12-14 %. Урожай сухої речовини 120-140 ц/га.
Сорт Рекорд
Сopт кopмoвoгo буpякa пoльcькoї ceлeкцiї, бaгaтoпapocткoвий. Кopeнeплiд цилiндpiчнo-кoнiчнoї фopми, чepвoнoгo кoльopу. Кopeнeплoди глaдкi, в пopiвняннi з iншими copтaми мeншe вcьoгo зaглиблюютьcя в гpунт. Зaбpуднeння зeмлeю мaлe. Дужe лeгкий в pучнoму пpибиpaннi. Pocлини мaлo cxильнi дo зaxвopювaнь, нe cтpiлкуютьcя. Дoбpe вiдгукуєтьcя нa внeceння дoбpив в пiдгoдiвлi. У 1 кг буpякa мicтитьcя 6 – 7 гpaм бiлкa. Уpoжaй кopeнeплoдiв 1100 – 1300 ц/гa. Вміст сухої речовини 13,5 – 14,5%. Cpeдняя маса коренеплодів 5 кг. Висівається pядкaми, чepeз 60 – 70 cм, чepeз 10 – 12 пicля пoчaтку пoльoвиx poбiт (paнiшe нe мoжнa, тoму щo pocлини мoжуть зacтpілкувaтиcя, a пiзнiшe – нe зiйдуть чepeз бpaк вoлoги). Дoгляд звичaйний – пpoпoлювaння, пpopивaння, зaлишaючи в pядкax pocлини чepeз 15 – 20 cм. Пiдгoдувaти пicля пpopивання, дaючи пo 300 – 400 г aзoтниx, кaлiйниx тa фocфopниx дoбpив у poзpaxунку нa 10 кв/м.
Сорт Київський Рожевий
Виведений Інститутом землеробства УААН. ВНІС має ліцензійну угоду № 172-05 від 26.08.2005.
Сорт кормового типу, багаторостковий, тетраплоїдний. Коренеплоїд циліндрично-овальної форми,оранжевого забарвлення, добре виповнений з невеликою і неглибокою кореневою борозенкою. Занурений у грунт на 50%. Позитивно реагує на добрива та гарну агронехніку. Придатний до збирання механізованим способом. Потенційна продуктивність гібрида понад 980 ц/га. Вміст сухої речовини 15%. Урожай сухої речовини 155-160 ц/га.
Сорт відносно стійкий до хвороб. Слабо пошкоджуется кореневими гнилями, борошнистою росою, жовтяницею, церкоспорозом. Рекомендований для вирощування в зонах Лісостепу та Полісся.
Сорт Бригадир (Німеччина)
Найурожайніший сорт кормового буряка поліплоїдного типу, призначений для ручного і механічного збирання. Вегетаційний період складає 108 – 118 днів. Листова розетка залишається зеленою і здоровою аж до збору урожаю. Подовжено-циліндричної форми, плоди великі, з гладкою поверхнею, помаранчево-оливкового кольору. Маса плоду складає близько 3 кг. Отриманий з сорту корм має високі смакові якості. Продукція відрізняється гарним товарним видом, довготривалим зберіганням, високим вмістом сухої речовини і цукру. Сорт характеризується посухостійкістю і стійкістю до квітучності. Призначений для виробництва соковитого корму сільськогосподарським тваринам.
Висівають пунктирним способом з шириною міжрядь 45 – 60 см, норма висіву складає 16 – 20 кг/га, на глибину 3 – 4 см на легких ґрунтах, на важких 2 – 3 см, з другої декади квітня до першої декади травня. Сорт придатний для вирощування на будь-якому типі ґрунту.
Рекомендації по вирощуванню:
- основну обробку – оранку проводять на глибину 25 – 30 см. Восени під обробіток ґрунту рекомендується внести 30 т/га гною, а навесні під основну обробку азотно-фосфорно-калійні добрива;
- весняна обробка ґрунту включає ранньовесняне розпушування і вирівнювання ґрунту на глибину 2,5 – 3,0 см;
- досходове і післясходове суцільне розпушування ґрунту;
- формування у фазі першої пари справжнього листя (при необхідності) густини насадження рослин;
- розпушування ґрунту в міжряддях і рядках;
- підгодівля мінеральними добривами відразу після проріджування.
Врожайність: 1500 ц/га.