Льон
ПРО КУЛЬТУРУ: Льон (Linum usitatissimum L.) — основна прядивна культура в Україні. При його вирощуванні одержують три цінних види продукції — високоякісне волокно, висихаючу олію і технічну сировину (кострицю).
Волокно характеризується високими технологічними якостями — міцністю, гнучкістю, тониною. За міцністю воно в два рази перевищує бавовняне і в три рази — шерстяне. З нього виготовляють багато побутових, технічних, тарних і пакувальних тканин. Вони міцні, стійкі проти гниття, мають високі гігієнічні якості. Насіння містить 35—42% висихаючої олії (йодне число 165—192) і близько 25% білкових речовин. Олію широко використовують у харчовій, лакофарбовій, миловарній, паперовій, електротехнічній промисловості та в медицині.
У льону слабко розвинена коренева система – до 85% маси коренів знаходиться в шарі 0-25см. Тому льон вимагає постійного достатнього зволоження грунту (близько 60% в період сходів, з наступним підвищенням до 70-80%НВ) і легкодоступних форм елементів живлення. Родючість грунту потрібно створювати штучно шляхом внесення добрив, обробітком грунту, бо льон вирощують у зоні розташування дерново-підзолистих та сірих лісових грунтів, які мають низьку природну родючість. Оптимальне рН 5.9-6.5. Непридатні для вирощування супіски і піщані грунти, важкі глинисті, карбонатні. Льон – помірно теплолюбний. Мінімальна температура проростання насіння 3-5°С. При нестачі бору відмирає точка росту, рослини уражуються бактеріозом. Дефіцит марганцю викликає затримку росту кореневої системи, рослини уражуються хлорозом. Дефіцит міді викликає пожовтіння та зниження висоти рослин.
Оптимальна густота рослин за сприятливих умов вирощування досягається при висіві 25-27млн. схожих насінин на 1 га. На запливаючих грунтах норму висіву збільшують до 29-30млн/га. Сіють льон вузькорядним способом сівалками СЗЛ-3,6 із залишенням технологічної колії. Всі висівні апарати повинні бути перевірені і встановлені на однакову норму висіву, а сошники – на однакову глибину загортання насіння – 1.5-2см.
РЕАЛІЗАЦІЯ: наша компанія пропонує за вигідними цінами придбати насіння льону наступних сортів: Південна ніч, Орфей.
Сорт Південна ніч
Сорт створений методом мікрогаметофітного відбору з гібридної комбінації. Висота рослин – 52-55 см, тривалість вегетаційного періоду – 86-90 днів. Квітка велика, фіолетового кольору. Насіння коричневе, маса 1000 шт. насінин – 7,9-8,2 г.
Вміст олії в насінні – 44,0-45,0%. Середня врожайність насіння – 1,6-1,8 т/га. Стійкий проти посухи і вилягання рослин. Характеризується високою потенційною продуктивністю. Рекомендується для вирощування в Степовій зоні України. Сорт Південна ніч внесений до Державного реєстру сортів рослин України з 2001 р.
Сорт Орфей
Сорт створений методом індивідуального добору з гібридної комбінації. Висота рослини – 55-58 см. Тривалість вегетаційного періоду – 87-89 днів. Квітка середньої величини, блакитного кольору. Насіння помірно-коричневе, маса 1000 шт. насіння – 7,7-8,0 г. Вміст олії в насінні – 47,0-48,0%. Середня врожайність насіння – 1,8-2,0 т/га. Стійкий до вилягання рослин та обсипання насіння. Рекомендується для вирощування в Степовій зоні України. Сорт Орфей занесений до Державного реєстру сортів рослин України з 2002 р.
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЛЬОН:
1. Льон відомий людині з глибокої давнини, лляна тканина вважається найстарішою. Офіційній науці відомі знахідки з льону віком близько 10 тисяч років.
2. Ткачі в давнину володіли технікою прядіння, що дозволяла виготовляти настільки прозору і легку льняну тканину, що через п’ять її шарів просвічувало тіло, а сам одяг проходив крізь кільце.
3. Плащаниця, в яку було загорнуто тіло Ісуса, була лляною.
4. Жоден матеріал не володіє такою повітропроникністю як льон. Його вважають найкращим “дихаючим” продуктом. Крім того, льон добре вбирає вологу і одночасно швидко її віддає, висихає.
5. Лляна олія використовується при лікування раку і для очищення організму від радіонуклідів, а сам по собі льон здатний дезактивувати заражений радіацією грунт.
6. Папір, виготовлений з льону, дуже міцний і шелестить. Саме тому в багатьох країнах, зокрема в США, льон – один з компонентів паперу, з якого виробляють грошові купюри.