Канарник канарський
Канарник канарський
Систематичне положення.
Сімейство Poaceae Barnhart., Рід Phalaris L.
Синоніми.
Канарник пташиний, канарне насіння, канарник, канарська трава.
Біологія і морфологія.
Однорічна трав’яниста рослина. Корінь мичкуватий, добре розвинений. Стебло пряме, іноді біля основи розгалужене, світло-зелене, слабо опушене або голе, до 80 см висоти. Листя широколінійні, шорохуваті, короткі. Суцвіття – яйцевидна, щільна мітелка, 3-4 см довжини. Колоски 6-9 мм завдовжки. Крилатий кіль колоскової луски, цілокраїй. Нижня квіткова луска верхньої розвиненої квітки 4,2-5,5 мм завдовжки. Зернівка видовжено-еліптична, сплюснута, 4-5 мм довжини. Рослина порівняно скоростигла, добре кущиться, вимоглива до умов зростання. Цвітіння – червень, дозрівання – липень. Вітрозапилювальна, факультативний перехресник. 2n = 12 (14).
Поширення.
Європейська частина колишнього СРСР (середня смуга – як заносное або здичавіле; до Молдавії і узбережжя Чорного моря), Крим (південний берег, зрідка), Кавказ (Дагестан, Східне Закавказзя, Талиш), Західна Сибір (околиці м. Тобольська), Східна Сибір , Далекий Схід (заносне).
Екологія.
Росте в садах, біля доріг, по ріллі, берегах річок, по засміченим місцям або як заносне. Рослина вимоглива до вологи при вирощуванні на корм, посухостійке при вирощуванні на насіння. Не виносить тривалого перезволоження грунту і застою води. Добре відгукується на органічні і мінеральні добрива.
Господарське значення.
Гарна кормова і харчова рослина. Використовується на зелений корм, сіно, силос, сінаж, зерно. Насіння використовуються в бавовняному виробництві. Можливе отримання крупи і борошна. За поживністю зеленої маси та сіна трохи перевершує могар, кукурудзу, просо. Цінний компонент при посіві в суміші з однорічними бобовими культурами, а також з соняшником і мальвою. На пасовищах використовують до початку колосіння, на сіно збирають у фазі колосіння, на силос – під час цвітіння, на насіння – у фазі воскової стиглості (роздільним способом). За вмістом протеїну (16-I7% на суху речовину) перевершує багато однорічних злакових трав. Зелена маса добре поїдається вівцями, великою рогатою худобою, а насіння є цінним кормом для багатьох видів птахів.