Зерновий горох
ПРО КУЛЬТУРУ: Горох є одним з кращих бобових кормів для тварин. Він має перевагу перед іншими зернобобовими, оскільки не містить шкідливих речовин, що негативно впливають на перетравність і використання поживних речовин і здоров’я тварин.
За хімічним складом горох відрізняється багатством протеїну і амінокислот. Перетравність органічної речовини також висока (близько 87%). Горох згодовується всім видам тварин. Включення його в раціони дійних корів (1-2 кг на добу) призводить до підвищення надоїв і поліпшенню складу молока. У раціонах свиней на відгодівлі горох сприяє поліпшенню якості м’яса і формуванню щільного зернистого сала. Горох включається в кормові суміші і для телят при скороченні норм незбираного молока. Згодовувати горох слід подрібненим (у вигляді дерті) або розмеленим. Варка або запарювання гороху перед згодовуванням значно покращує використання поживних речовин тваринами.
Кормові боби останнім часом знаходять все більше поширення як джерело протеїну (зміст якого в них становить від 25 до 33%). У протеїні бобів містяться всі необхідні для організму тварин амінокислоти. Протеїн бобів майже на 90-95% складається з білка. Перетравність поживних речовин бобів тваринами досить висока.
У складі зерна містяться дубильні речовини, які можуть викликати у тварин порушення травлення. Тому при згодовуванні бобів до складу раціону рекомендується включати пшеничні висівки і крейдяну масу, які надають на кишечник послаблювальну дію.
РЕАЛІЗАЦІЯ: наша компанія пропонує за вигідними цінами придбати насіння зернового гороху наступних сортів: Норд, Полтавець 2, Зіньківський.
Сорт Норд
Перший сорт зернового гороху, який поєднує стійкість до вилягання та осипання з високим врожаєм та цінними харчовими якостями зерна. Створений спільними зусиллями співробітників НВО Орел (Росія) та Полтавської державної аграрної академії методом індивідуального добору короткостеблових безлисточкових рослин з неосипаючим насінням із гібридної комбінації Вусатий 2192 і Неручь. З 1993 року занесений до державного реєстру сортів рослин України в усіх зонах, як цінний. Сорт відноситься до різно-видності неопадаюча, підрізновидності безлисточкова. Стебло сизо-зелене, просте, міцне, із вкороченими міжвузлями, довжиною до 90 см. Загальне число вузлів 14-16, до першого плодючого вузла – 10-14. Листки вусатого типу, тобто замість листочків розвиваються міцні, горизонтально розташовані вусики, завдяки яким рослини міцно зчіплюються між собою, створюючи єдиний не вилягаючий масив. Прилистки добре розвинуті. Квітки білі, великі, по 2-3 на квітконосі. Боби лущильного типу, прямі, з тупою верхівкою, довжина 6 см і ширина 1-2 см, кількість насінин в бобі 4-6, насіння округлее, маса 1000 насінин 270-300 г, вміст білку 24-25%, харчові якості відмінні. Сорт середньостиглий, краще за інших пристосований до однофазного комбайнового збирання. При дотриманні оптимальної технології в умовах Лісостепу України та Росії забезпечує врожай зерна 40-60 ц/га. Сорту Норд властива унікальна особливість – максимально реагувати на обробку насіння препаратами бульбочкових бактерій в суміші із стимуляторами росту.
Сорт Полтавець 2
Сорт зернового гороху, який поєднує стійкість до вилягання стебла та осипання з високим врожаєм і цінними харчовими якостями зерна. Створений методом гібридизації і індивідуального добору короткостеблових безлисточкових рослин з неосипаючим насінням із комбінації схрещування Норд і Орловчанин. Відноситься до різновидності неопадаюча, підрізновидності безлисточкова. Сходи зелені, без опушення, стебло просте, висотою 80-90 см. Загальна кількість вузлів 14-16, до першого плодючого вузла – 10-12. Листки вусатого типу, тобто, замість листочків розвиваються міцні, горизонтально розташовані вусики, якими рослини міцно зчіплюються між собою, створюючи невилягаючий масив. Боби лущильного типу, прямі, з тупою верхівкою, довжиною 7 см і шириною 1,5 см, кількість насіння в бобі 5-7, насіння овальне, з розвинутою сім’яніжкою, якою насіння зростається зі стулками бобу, що забезпечує збільшення стійкості до осипання, маса насіння 240-270 г, вміст білку 26%. Сорт середньостиглий, краще за інших пристосований до однофазного комбайнового збирання. При дотриманні оптимальної агротехнології, забезпеченні чистоти посівів від бур’янів, врожай може досягти 50-60 ц/га. З 1999 року знаходиться в Державному реєстрі сортів рослин України.
Сорт Зіньківський
Сорт гороху безлисточкового типу, який отримано шляхом схрещування Орловчанин і Consord із наступним індивідуальним добором безлисточкових рослин, стійких до осипання насіння. Сорт зернового гороху, який поєднує стійкість до вилягання стебла, осипання насіння з високим врожаєм і цінними харчовими якостями зерна. Відноситься до різновидності неопадаюча, підрізновидності безлисточкова. Стебло просте, вкорочене, боби лущильного типу, прямі, з тупою верхівкою, кількість насіння в бобі 6-8 шт. Сім’яніжка довга, сильно розвинена, форма насінини циліндрична, поверхня гладка, сім’ядолі жовті, маса 1000 насінин 250 г, вміст білка 26,1 %. Сорт середньостиглий, пристосований до однофазного збирання. При дотриманні оптимальної агротехнології, чистоти посівів від бур’янів врожай сягає 60,0-65,0 ц/га.
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЗЕРНОВИЙ ГОРОХ:
1. Горох використовували в їжу і на корм худобі в часи Теофраста в Стародавній Греції (IV-III ст. до н.е.). Він був основною їжею простих людей.
2. У Китай горох потрапив в I ст. до н.е. – З Афганістану через Індію, в Японію – в IV ст.н.
3. У країнах Нового Світу горох вперше посіяв Колумб в 1493 році на острові Ізабелла.
4. У Північній Америці зелений горошок теж був популярний. Томас Джефферсон виростив більше 30 сортів гороху в своєму помісті.
5. Горох може зруйнувати величезне судно. Такий випадок стався з океанським пароплавом «Дніпро», який «присів» на рифи біля протоки Босфор. «Дніпро» отримав незначну пробоїну, море в той день було абсолютно спокійним. Проблему можна було легко вирішити, якби не горох, яким були забиті всі трюми пароплава. Вода, що просочилася в трюми намочила весь вантаж, горошини почали розбухати, залізна арматура судна не витримала жорстокого тиску. Нутрощі корабля так розвернуло, немов у нього кинули найпотужнішу бомбу.