КУПЛЮ ПЕТКУС до капитального ремонта К-527, 547, 531 (Gigant), 541 (Super), 590 (Magnitka), 310. +38(067)720-57-27, +38(050)575-38-20  

Нут

04_nutПРО КУЛЬТУРУ: Нут – одна з найдавніших культур світового землеробства, його ще називають баранячим горохом, турецьким горохом або пташиним горохом. За багатством і якістю природного комплексу білка, масла, вітамінів та інших біологічно цінних речовин плоди цієї рослини є одним з найбільш важливих продуктів харчування.
За посівними площами нут посідає третє місце в світі серед зернобобових, поступаючись тільки сої та квасолі.
Рослина відноситься до сімейства бобових і являє собою невеликі однорічні кущики висотою від 20 до 70 см. У нього округлі з носиком насіння, що нагадують баранячу голову, за що в багатьох місцях нут називають «баранячим горохом», а через носика – «пташиним горохом».
Сорти нуту з білими, жовтувато-рожевими і білувато-жовтим насінням вживають в їжу а насіння темних кольорів, що відрізняються підвищеним вмістом білка, використовують на корм худобі.
Рослина є самозапильною, перехресне запилення у нього спостерігається вкрай рідко. Порівняно з іншими зернобобовими культурами нут більш посухостійкий, легше переносить повітряну посуху, разом з тим чутливий до зрошення. Росте на різних типах грунтів, однак найкращими для нього є чорноземи, каштанові, супіщані грунти. Залежно від сорту і погодніх умов вегетаційний період становить 80-130 днів, тому прибирають його в кінці липня – початок серпня після завершення збирання зернових культур. Висоту зрізу регулюють так, щоб на полі не залишалося неприбраних бобів, – зазвичай близько 10-13 см. На забур’янених посівах застосовують роздільне прибирання. Нут скошують зернобобовими жатками, два-три дні скошені рослини просушують, потім обмолочують комбайном з підбирачем
Насіння, яке надходить з-під комбайна, необхідно відразу ж очистити від домішок і в разі необхідності просушити до 14% вологості. Наявність в купі навіть невеликої кількості зелених залишків бур’янів підвищує вологість насіння. Очищене і висушене насіння нуту зберігають у мішках при висоті штабеля не більше 2,5 м або насипом не більше 1,5м.
Нут має велике агротехнічне значення як відновлювача і покращувача грунту. Після прибирання на кожному гектарі разом з пожнивними залишками залишається стільки ж поживних речовин, скільки їх міститься в 15-20 т гною. Він не вимогливий до попередників, але сам є відмінним попередником для більшості сільськогосподарських культур. Урожайність озимої пшениці після нуту така ж, як після чорного пару, а в деяких випадках навіть вище. Використання нуту дозволяє більш правильно побудувати сівозміну, особливо у степовій зоні України. Нут – це ще і відносно проста у захисті від шкідників і хвороб культура. У всякому разі, непорівняно з кількістю обробок на пшениці та ріпаку. Найважливіший аргумент – економічний. Насіння нуту зараз дуже затребуване на ринку. Особливо це стосується сортів з великими насінням.

РЕАЛІЗАЦІЯ: наша компанія пропонує за вигідними цінами придбати насіння нуту наступних сортів: Розанна, Пам’ять, Тріумф.

Сорт Розанна
Високорослий сорт з високим кріпленням нижніх бобів, висота рослин – 55-60 см, кріплення нижніх бобів – 22-24 см. Сорт має штамбовий тип куща, стійкий до вилягання. Опушення всіх генеративних органів рослин густе, солом’яного забарвлення. Антоціанова пігментація стебла відсутня. Квітки середнього розміру, білі. Боби ромбічної форми середнього розміру, при дозріванні жовтого кольору. Насіння округле, світло-жовті, поверхня гладка. Маса 1000 насіння 290-310 м. За тривалістю вегетаційного періоду відноситься до середньостиглої групи (95-100 днів). Середньостійкий до фузаріозу та аскохітозу.

Сорт Пам’ять
Середньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду – 90-95 днів. Висота рослин – 55-50 см, висота кріплення нижніх бобів – 20-22 см. Тип куща штамбовий, стійкий до вилягання. Опушення всіх вегетативних органів густе, сизо-зеленого кольору. Антоціанова пігментація відсутня. Квітки білі одиночні середнього розміру. Боби ромбічної форми середнього розміру, при дозріванні желто-солом’янного кольору. Насіння світло-бурого забарвлення, округлі, середнього розміру, маса 1000 насінин – 280-300 г. Характерна риса сорту – стійкість до повторного відростання при підвищеній вологості, слабо уражається фузаріозом і аскохітозом, накопичує до 28-30% білка в насінні.

Сорт Тріумф
Сорт середньостиглий, тривалість вегетаційного періоду – 94-98 днів, зацвітає на 30-35-й день після появи сходів. Форма куща напівштамбові, висота рослин – 55-60 см, кріплення нижнього бобу – 20-22 см. Стебло, листя і прилистки світло-зелені, антоціанова пігментація відсутня. Листочки без воскового нальоту, розміром 0,4х1,1 см, ланцетовидної форми, краї листочків гостро зазубрені. Квітки великі білі одиночні, парус голий, квітконіжка коротка. Боби великі, розміром 2,0х2,3 см, ромбічної форми, світло-зелені, при дозріванні солом’яно-жовті, носик короткий, середня кількість насінин у бобі – 1,1. Насіння велике, форма проміжна, поверхня зморшкувата, бежева, маса 1000 насінин – 410-415 г, рубчик яйцевидний, забарвлення рубчика і носика жовте. Посухостійкість висока, відносно стійкий до аскохітозу та фузаріозу. У насінні накопичується 28-30% білка. 

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО НУТ:
1. Ще 7500 років тому його вирощували і їли на території сучасного Близького Сходу. Залишки нуту знаходили і знаходять при розкопках неолітичних поселень. У бронзовому столітті в Греції та Римі нут був однією з головних харчових культур, а його корисні і навіть цілющі властивості прописані в працях стародавніх медиків.
2. Нут популярний у країнах з багатою історією, культура яких в давнину була якщо не єдиною, то схожою, що і помітно по кулінарії. Наприклад, в Ізраїлі, Йорданії, Сирії, Лівані і Кіпрі з нуту готують хумус – корисну страву з неповторним смаком, що не вимагає особливих турбот для приготування, серйозно знижує рівень холестерину і цукру в крові, а також поліпшує травлення і обмін речовин.
3. Кілька тисячоліть тому в Середземномор’ї нут називали Циц або Чіч. Саме від цього слова і походить прізвище філософа і політика Цицерона.
4. У 17-18 столітті в Європі з нуту готували напій, який мав замінити каву.
5. Вчені виявили в Єгипті фреску, на якій фараон Ехнатон зображений з гілкою нуту в руці. Вважається, що нут символізував чоловічу силу фараона.